خبرگزاری صدا و سیما در گفتگو با شعیب بهمن: انتقال قدرت از غرب به شرق قطعی است

کارشناس ارشد امور بین الملل، سازمان همکاری شانگ‌های را در کنار دیگر نهاد‌های منطقه‌ای مانند اتحادیه اقتصادی اوراسیا و گروه بریکس، زمینه ساز انتقال قطعی قدرت از غرب به شرق خواند.

انتقال قدرت از غرب به شرق قطعی استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شعیب بهمن در برنامه زنده تیتر امشب شبکه خبر افزود: قدرت رو به افزایش نظام بین الملل در شرق و خاورمیانه در روابط ایران با کشور‌های غربی تاثیر قاطعی خواهد گذاشت.
وی گفت: عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگ‌های سبب ایجاد موازنه سازی ایران و چهار به اضافه یک، خواهد شد که ثمرات آن را خواهیم دید.
کارشناس امور بین الملل با اشاره به دو گام محوری دولت سیزدهم در سیاست خارجی دولت سیزدهم افزود: توسعه مناسبات با همسایگان و تقویت رویکرد نگاه به شرق در دستور کار اصلی وزارت خارجه است که اقتصاد محور بودن منجر به نتیجه موضوع اصلی این رویکرد است.
وی به قطع کامل یا کاهش تعرفه ۵۰۰ قلم کالا از دو سال گذشته برای ایران در اتحادیه اوراسیا اشاره کرد و گفت: در این دو گذشته که ما در بدترین تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی بودیم دولت دوازدهم می‌توانست این فرصت استفاده کند که متاسفانه بهره‌ای نبرد.
وی ادامه داد: باید از فرصت سازمان همکاری شانگ‌های نیز کمال استفاده و بهره را ببریم تا تجربه فرصت سوزی در اتحادیه اوراسیا در دوسال گذشته تکرار نشود.
کارشناس امور بین الملل با اشاره به بی معنی بودن بلوک غرب و بلوک شرق در حال حاضر افزود: بازیگران منطقه‌ای نسبت به قبل تغییر کرده اند و باید تعریف وسیع تری از نگاه به شرق کرد.
شعیب بهمن گفت: کشور‌هایی که خواهان اتخاذ رویه مستقل در سیاست خارجی خود هستند می‌توانند در نگاه کشور‌های شرق تعریف شوند.
وی تصریح کرد: وقتی این نگاه را داشته باشیم کشور‌هایی در آمریکا لاتین و آمریکای جنوبی، آفریقا و کشور‌های مرز‌های غربی ما هم می‌توانند به عنوان کشور‌های هدف ما برای تقویت روابط تعریف شوند.

خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

*