در گفتگو با دانشجو مطرح شد؛ بهمن: رایزنی‌ها برای کاهش تولید نفت ادامه دارد / دودی که چشم عربستان را کور می‌کند

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: کاهش تولید نفت کشوری مثل عربستان را که اقتصاد آن به شکل تمام عیار وابسته به نفت است چه به لحاظ طرح‌های داخلی و چه به لحاظ جنگ در یمن بسیار شکننده و آسیب پذیر خواهد کرد.

شعیب بهمن، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، درباره گفتگو‌های تلفنی روز گذشته پوتین با بن سلمان و ترامپ پیرامون کاهش تولید نفت و پشت پرده این رایزنی‌ها گفت: به نظر می‌رسد پشت پرده همه این مسائل رقابت‌هایی است که در بازار‌های بین المللی و حوزه نفت و انرژی وجود دارد.

وی با اشاره به تغییر استراتژی آمریکا در طول سال‌های اخیر و بعد از روی کار آمدن ترامپ در عرصه انرژی گفت: پس از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا این کشور اقدامات لازم برای صدور نفت و مجوز‌های لازم در این خصوص را اخذ کرده و در یک چشم انداز جدید آمریکا در بحث صدور انرژی وارد بازار شد و از آنجا که ورود یک بازیگر جدید مستلزم کسب سهمی از بازار است بر این اساس آمریکایی‌ها برای باز کردن جای پای خود در بازار‌های جهانی صدور نفت ناگزیر به حذف سایر رقبا بودند.

بهمن اقدامات آمریکا در این کارزار را شامل اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران و ایجاد درگیری در کشورهایی، چون ونزوئلا و لیبی دانست و تصریح کرد: همه این اقدامات نشان دهنده تقلای آمریکا برای جا افتادن در بازار جهانی نفت و صادرات آن است و همین امر باعث تنگاتنگ شدن رقابت در این حوزه شد.

این کارشناس مسائل روسیه ادامه داد: در این مسیر آمریکایی‌ها تلاش کردند تا روس‌ها را نیز تحت تحریم قرار دهند به ویژه در مورد پروژه‌های انتقال نفت و گاز روسیه به اروپا لذا شرایط جدیدی برای روسیه در بازار‌های انرژی به وجود آمد و این درحالی بود که سعودی‌ها با این رویه آمریکایی‌ها همکاری کردند.

وی ادامه داد: در این مسیر کشورهای عضو اوپک پلاس از جمله روسیه دائما با اعمال محدودیت و کاهش صادرات روزانه نفت خود مواجه بودند، اما کشور‌هایی مثل آمریکا که عضو اوپک پلاس نبودند نه تنها تولید و صادرات نفت خود را کاهش ندادند بلکه جای خالی کاهش تولید نفت کشور‌های عضو اوپک پلاس را نیز پر کردند. در این مرحله بود که روسیه برای کاهش مجدد تولید نفت در ابتدا با عربستان به توافق نرسید که از این طریق بتوانند به سایر کشورها از جمله آمریکا هم برای کاهش صادرات فشار وارد کنند تا آنها هم محدودیت‌ها در بازارهای بین المللی نفت را بپذیرند.

بهمن با بیان اینکه کاهش قیمت نفت در این شرایط به ضرر آمریکایی‌ها خواهد بود چون آمریکایی ها برای استخراج نفت شیل نیازمند نفت بالای ۵۰دلار هستند و اگر قیمت نفت زیر ۵۰ دلار باشد تولید و استخراج نفت شیل مقرون به صرفه نیست، گفت: به همین دلیل ترامپ طی دو سه هفته اخیر تلاش کرد که با طرف‌های روسی و سعودی وارد مذاکره شود و به نوعی شرایط را به نحوی برگرداند که کشور‌ها مجاب به پذیرش کاهش تولید نفت شوند.

این کارشناس مسائل روسیه درباره عوارض این تصمیم در قبال جمهوری اسلامی نیز گفت: کاهش قیمت نفت به ضرر کشور‌هایی تمام خواهد شد که صادرات زیادی داشتند، اما ایران از آنجا که به دلیل تحریم‌های آمریکا کمترین صادرات نفت را دارد لذا ضرر کمی نسبت به سایر کشور‌ها در خصوص کاهش قیمت نفت دیده است و اساسا این تصمیم برای کاهش قیمت نفت شامل کشور‌هایی می‌شود که صادرات زیادی داشتند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این تصمیم (کاهش تولید نفت) کشوری مثل عربستان را که اقتصاد آن به شکل تمام عیار وابسته به نفت است چه به لحاظ طرح‌های داخلی و چه به لحاظ جنگ در یمن بسیار شکننده و آسیب پذیر خواهد کرد.
خبرگزاری دانشجو

دیدگاهتان را بنویسید

*