رونمایی از کتاب «فرصت بحران؛ شکل‌گیری قدرت ایران در سنگلاخ‌‌ها»

شعیب بهمن، نویسنده کتاب «فرصت بحران»، در نشست رونمایی این کتاب با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۳۴ عنوان کتاب در موسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور منتشر کرده‌ایم عنوان کرد: این کتاب‌ها سه ویژگی کلی دارند: مبتنی بر مطالعات بومی بوده‌اند. پژوهش‌محور هستند و با تحولات منطقه همگام بوده‌اند. علت زیاد به گوش رسیدن نام ایران در منطقه در شرایط فعلی این است که اهداف اصلی بحران‌های سال‌های اخیر منطقه،ایران بوده است.

وی با اشاره به اینکه این بحران‌ها در اصل سه هدف عمده را دنبال می‌کردند، افزود: آمریکا با ایجاد بحران در مرزهای شرقی و غربی ایران، تلاش برای محاصره ایران و حضور در اطراف ایران را داشت. این بحران‌ها برای تضعیف قدرت منطقه‌ای ایران و قطع بازوهای ایران بودند. تضعیف محور مقاومت در این کشورها هدف دیگر این بحران‌ها بوده است.

به گفته بهمن، ایران برای حفظ امنیت ملی خود ناگزیر بوده که در این بحران‌ها حضور داشته باشد و آن‌ها را مدیریت کند. حضور ایران در این کشور‌ها تفاوت اساسی با حضور سایر بازیگران داشته و آن این بوده که حضور ایران همواره با دعوت و درخواست دولت‌ها و ملت‌های منطقه بوده است. در نتیجه ایران سعی کرده چند نکته را مدنظر قرار دهد. یکی این که ایران همواره تلاش داشته با اشغالگران مبارزه کند و در طرف ملت‌های مظلوم قرار بگیرد و همچنین با گروه‌های تکفیری مبارزه کند. مدیریت بحران ایران در این بحران‌ها چند ویژگی اساسی داشته است: اقناع مخاطبان؛ اعتمادسازی در بین ملت‌ها و دولت‌ها؛ میانجیگری در معضلات داخلی کشورها و توان نظامی ایران.

بهمن یادآور شد: پیامدهای حضور ایران در این بحران‌ها را می‌توان در مواردی چون دور نگه داشتن آشوب و بحران از ایران؛ این حضور، قدرت ایران را در منطقه به همگان ثابت کرد؛ برجسته شدن ایران به عنوان یک کشور ضدتروریست؛
به چالش کشیدن اهداف آمریکا و برخی رقبای منطقه مثل عربستان سعودی و فراگیر شدن جبهه مقاومت اسلامی در سطح منطقه عنوان کرد.

وی دلایل موفقیت ایران را نیز با برشمردن مواردی عنوان کرد و ادامه داد: وجود نظام و دولت قوی و باسابقه در ایران؛ وجود ثبات راهبردی در سیاست‌های ایران؛ تقویت شیعیان در منطقه در دهه‌های اخیر و بهره‌مندی ایران از قدرت نرم که ابزاری کارآمدتر از قدرت نظامی است.

شعیب بهمن، نویسنده کتاب «فرصت بحران» گفت: این کتاب‌ها مبتنی بر مطالعات بومی بوده‌اند، پژوهش‌محور هستند و با تحولات منطقه همگام بوده‌اند. علت زیاد به گوش رسیدن نام ایران در منطقه در شرایط فعلی این است که اهداف اصلی بحران‌های سال‌های اخیر منطقه، ایران بوده است.

خبرگزاری کتاب

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

*