چشم طمع رژیم صهیونیستی به قفقاز جنوبی

شعیب بهمن کارشناس امور آسیای میانه و قفقاز با هشدار درباره تلاش رژیم صهیونیستی برای توسعه روابط خود با ارمنستان افزود: هدف صهیونیست ها ایجاد اختلال در روابط کشورهای سه‌گانه قفقاز جنوبی با ایران است. به گزارش آران نیوز به نقل از خبرگزاری آنا، تصمیم ارمنستان به افتتاح رسمی سفارت خود در فلسطین اشغالی و اعزام سفیر مقیم به رژیم صهیونیستی پس از سفر مشاور امنیت ملی وقت کاخ سفید در پاییز ۲۰۱۸ به ایروان و ترغیب آن کشور به همراهی با اهداف آمریکا مطرح و طبق زمان‌بندی در پایان مارس ۲۰۲۰ (۱۱ فروردین ماه ۹۹) عملیاتی خواهد شد و به این ترتیب ارمنستان جزو ۹۰ کشور دارای سفارت در سرزمین ها اشغالی خواهد بود.
علاوه بر توصیه آمریکا به دولت غربگرای ارمنستان برای تقویت روابط با رژیم صهیونیستی؛ وزارت امور خارجه و سیستم امنیتی این رژیم غاصب نیز از مدت‌ها قبل مقامات ارمنستان را با تشویق‌های لازم و رفت‌وآمدهای متعدد مجاب کردند که ایروان اقدام به گشایش سفارت در فلسطین اشغالی کند و حتی درخواست کرده‌اند که شهر بیت‌المقدس محل استقرار این سفارتخانه باشد.
بدیهی است یکی از اولویت‌های اساسی صهیونیست‌ها از تحکیم روابط با کشورهای منطقه قفقاز تأثیرگذاری بر فضای ژئوپلتیک آن به ویژه ایجاد اختلال در روابط کشورهای سه‌گانه قفقاز جنوبی با ایران از سویی و بهره‌مندی از فرصت همجواری این کشورها با جمهوری اسلامی ایران با هدف پیشبرد اقدامات امنیتی و اقتصادی ضد ایرانی خود از سوی دیگر است.
شعیب بهمن در این باره به خبرگزاری آنا گفت: ایران در سال‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به موقعیتی که در جهان اسلام پیدا کرد، نفوذی گسترده در لبنان و فلسطین یافت و تا هم مرزی سرزمین‌های اشغالی پیش رفت. در نتیجه، صهیونیست‌ها این راهبرد را در دستور کار خود قرار دادند که بتوانند اقدام متقابل انجام دهند؛ یعنی با نفوذ در میان همسایگان ایران خود را به مرزهای کشورمان نزدیک کنند.
این تحلیلگر امور آسیای میانه و قفقاز گفت: همواره مباحثی همچون اینکه رژیم صهیونیستی در پشت مرزهای ایران حضور داشته باشد، مطرح بود و این راهبرد اسرائیل صرفا محدود به جمهوری آذربایجان نبود و تلاش می‌کرد این پروژه را در سایر کشورهای آسیای میانه و قفقاز پیاده‌سازی کند که ارمنستان یکی دیگر از این کشورها بود. از زمان استقلال ارمنستان روابط سیاسی میان ایروان و تل‌آویو برقرار شد، هر چند که در سال‌های اخیر با توجه به حمایت رژیم صهیونیستی از جمهوری آذربایجان بر سر مناقشه قره‌باغ و افزایش فروش سلاح به باکو، میان دو طرف تیرگی روابط به وجود آمد؛ ولی در دو سال اخیر با توجه به تحولات در هیئت حاکمه ارمنستان و روی کار آمدن دولت غرب‌گرا و کنار رفتن نخبگان قدیمی در عمل، سیاست ایروان دچار تحولات جدی شد.
شعیب بهمن افزود: گرایش‌های غرب‌گرایانه ارمنستان تا حد زیادی افزایش یافت. افزایش این گرایش و نزدیک شدن به آمریکا باعث شد تا نفوذ صهیونیست‌ها در ارمنستان افزایش یابد و آنها در دو سال اخیر تلاش‌های زیادی انجام دادند تا بتوانند روابط خود را با این کشور گسترش دهند که بحث افتتاح سفارتخانه ایروان در سرزمین‌های اشغالی یکی از این موارد است.
فروپاشی جماهیر شوروی سابق و پدید آمدن کشورهای جدید که نیازهای اقتصادی و فناوری عمده داشتند، باعث شد برخی از آنها به سمت اسرائیل جذب شوند و صهیونیست‌ها از وضعیت به وجود آمده استفاده کردند؛ کما اینکه نفوذ اسرائیل در جمهوری آذربایجان افزایش یافت و روابط نظامی، امنیتی و فرهنگی میان دو طرف برقرار شده بود.
وی تأکید کرد: باید به چند نکته دقت کرد؛ نخست، اینکه میان ارمنستان و رژیم صهیونیستی از سال‌های گذشته اختلافات جدی وجود داشته است.
علاوه بر اختلافات تاریخی و مذهبی میان ارمنی‌ها و یهودیان، اسرائیلی‌ها به هیچ وجه موضوع نسل‌کشی ارامنه از سوی ترکیه را به رسمیت نشناخته‌اند که موضوع مهمی در سیاست خارجه ارمنستان است و افکار عمومی این کشور به آن اهمیت زیادی می‌دهند.
نکته بعد، همکاری دو طرف در ابعاد نظامی و امنیتی در سال‌های اخیر است که به زیان ارمنستان تمام شده است، همچنانکه در جنگ آوریل ۲۰۱۶ ارمنستان به وسیله کمک‌های نظامی اسرائیل موفق شد بر مناطقی از قره‌باغ مسلط شود.
بهمن گفت: روابط با رژیم صهیونیستی تا امروز برای ایروان چندان خوشایند نبوده است، ولی با توجه به رویه‌هایی که بر سیاست خارجه این کشور حاکم شده، ابعاد جدیدی یافته و سیاست جدید ارمنستان سیاست راهبردی اشتباهی است، زیرا این روند در تنگنای جغرافیای قرار دارد و ناگزیر است ملاحظات کشورهایی مانند ایران را در نظر بگیرد. به ویژه این که روسیه از توسعه روابط ارمنستان و رژیم صهیونیستی راضی و خشنود نیست؛ کما اینکه در سال‌های گذشته از توسعه روابط اسرائیل و آذربایجان و گرجستان در منطقه قفقاز رضایت چندانی نداشت.
خبرگزاری آران

دیدگاهتان را بنویسید

*