کارشناس مسائل قفقاز: باید استراتژی جامعی درباره منطقه قفقاز داشته باشیم

تهران- ایرنا- یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: درک درست تحولات قفقاز و رسیدن به یک استراتژی جامع و واحد درباره این منطقه موقعیت ایران در این حوزه را تقویت می‌کند.

شعیب بهمن در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا سفر محمد ججواد ظریف به قفقاز را مثبت ارزیابی کرد وگفت: ایران ظرفیت بالایی در روابط با کشورهای منطقه قفقاز دارد با این حال استفاده از این ظرفیت‌ها مستلزم این است که در سیاست خارجی خود به یک اجماع و استراتژی واحد در این حوزه دست پیدا کنیم.

این کارشناس مسایل قفقاز گفت: ایران تنها کشوری است که با هر سه کشور ارمنستان، آذربایجان و گرجستان رابطه دارد. روابط ارمنستان و ترکیه از سال۱۹۹۳ و روابط روسیه و گرجستان هم از سال۲۰۰۸قطع است. در حالی که ایران با هر سه جمهوری روابط فعال دیپلماتیک دارد و قطعا قدرت مانور بیشتری نسبت به ترکیه و روسیه در این منطقه دارد و می‌تواند در معادلات منطقه تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

بهمن با بیان اینکه نهادهای تصمیم‌گیر در سیاست خارجی ایران باید به ظرفیت و موقعیت ژئوپولتیکی منطقه قفقاز توجه کنند، اظهار کرد: تغییر قدرت در آمریکا تاثیرات خاص خود را در منطقه قفقاز دارد و به احتمال زیاد این تغییر قدرت از سویی منجر به تقویت موضع پاشینیان در ارمنستان و از سوی دیگر احتمالا منجر به فشار بر اردوغان خواهد شد.

وی افزود: در این شرایط مساله اینجاست که بازیگران فعال باشند یا نباشند و اینکه ما چه نقشی را برای ایران تعریف کرده باشیم. واقعیت این است که موقعیت ایران در منطقه قفقاز فراتر از چیزی است که تحولات بین المللی بر روی آن تاثیرگذار باشند.

بهمن خاطرنشان کرد: ما باید درک درستی از تحولات منطقه داشته باشیم و استراتژی جامعی در منطقه طراحی کنیم و اگر این دو اتفاق بیفتد ما می‌توانیم بازیگر فعالی در حوزه تحولات قفقاز باشیم.

وی گفت: سفر وزیر امور خارجه مثبت بود هر چند این سفر دیرهنگام اتفاق افتاد و اگر پیش از مذاکرات روسیه، ارمنستان و آذربایجان صورت می‌گرفت نتایج بهتری داشت.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه طی پنج روز گذشته در یک تور دیپلماتیک به پنج کشور جمهوری آذربایجان، فدارسیون روسیه، جمهوری ارمنستان، جمهوری گرجستان و ترکیه سفر کرد. وی در این سفرها با سران و مقامات عالی‌رتبه این کشورها دیدار و درخصوص روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای رایزنی کرد.
خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

*