کارشناس مسائل منطقه قفقاز: بازیگران خارجی همواره در مناقشه قره باغ یک ضلع از این مناقشه بوده اند

بهمن با اشاره به اینکه همواره در مناقشه قره باغ یک ضلع از این مناقشه، بازیگران خارجی و کشور‌های صاحب نفوذ و دارای منفعت بوده اند،گفت: در درگیری فعلی هم بازیگران خارجی نقش قابل توجهی داشته اند و در بین این بازیگران؛ رژیم صهیونیستی نقش قابل توجهی داشت.

به گزارش خبرگزاری شبستان، شعیب بهمن شب گذشته (دوشنبه ۱۴ مهر) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: همواره در مناقشه قره باغ یک ضلع از این مناقشه، بازیگران خارجی و کشور‌های صاحب نفوذ و دارای منفعت بوده اند و تلاش کرده اند که این مناقشه را به نوعی پیش ببرند که منافع آن‌ها حفظ شود.

کارشناس مسائل منطقه قفقاز افزود: تقریباً همه بازیگران خارجی دخیل در این مناقشه از تداوم یا حتی شعله ور شدن آن بیش از حل و فصل آن سود می‌برند و این موضوع یکی از علل طولانی شدن این مناقشه است.

بهمن اضافه کرد: در درگیری فعلی هم بازیگران خارجی نقش قابل توجهی داشته اند و در بین این بازیگران؛ رژیم صهیونیستی نقش قابل توجهی داشته است.

وی ادامه داد: صهیونیست‌ها تصور می‌کنند که از طریق شعله ور شدن این مناقشه می‌توانند مقادیر زیادی تسلیحات به کشور‌های منطقه بفروشند و نفوذ امنیتی و نظامی خود را گسترش دهند و نوعی پایگاه امن برای خود ایجاد کنند.

این کارشناس مسائل منطقه قفقاز افزود: کشور ترکیه هم از این مناقشه کاملاً مستقیم نه فقط در بعد سیاسی بلکه در بعد عملیاتی هم در کنار جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

بهمن اضافه کرد: بقیه بازیگران هم اگرچه در این موضوع ذینفع و ذی نفوذ هستند، اما در شرایط فعلی، هر کدام به عللی تمایلی به ادامه این درگیری‌ها ندارند برای مثال آمریکا به این علت که درگیر مباحث انتخاباتی است تمایلی به شعله ور شدن این مناقشه ندارد و روسیه هم به علت درگیری در جبهه بلاروس و مشکلات ناشی از همه گیری بیماری کرونا، تمایلی به این موضوع ندارد.

خبرگزاری شبستان

دیدگاهتان را بنویسید

*