در گفتگو با دانشجو مطرح شد؛ بهمن: آمریکا با تهدید ایران بدنبال ایجاد بازدارندگی است / ارتباط حمله ایران به عین‌الاسد و قدرت بازدارندگی

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکایی‌ها سعی می‌کنند از طرق مختلف از جمله اعمال تهدید علیه جمهوری اسلامی به نوعی بازدارندگی برای خود ایجاد کنند.
بهمن: آمریکا با تهدید ایران بدنبال ایجاد بازدارندگی  است / ارتباط حمله ایران به عین‌الاسد و قدرت بازدارندگی
شعیب بهمن، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه مسئولیت هر گونه اقدام شبه نظامیان در عراق به عهده جمهوری اسلامی است، گفت: اتفاقی که در عین الاسد افتاد و پاسخ ایران در خصوص ترور سردار سلیمانی اگرچه برای طرف ایرانی التیام بخش نیست، اما برای طرف آمریکایی بسیار دردناک بود، چون اساسی هیمنه و قدرت آمریکا در منطقه و جهان را زیرسوال برد.
وی ادامه داد: پیش از این آمریکایی‌ها مدعی بودند که اگر به نیرو‌ها یا پایگاه‌های نظامی آن‌ها در هر جای جهان کوچکترین آسیبی وارد شود واکنش سختی در قبال آن نشان خواهند داد این در حالی است که آنچه عملا و در میدان رخ داد این بود که آمریکا هیچ واکنشی در قبال پاسخ موشکی ایران نشان نداد و این موضوع برای آمریکایی‌ها و وجهه‌ای که در افکار عمومی و در غرب آسیا از آمریکا ساخته بودند را خراب کرد.
بهمن اضافه کرد: در چنین شرایطی اگر آمریکا مجددا بخواهد مورد حمله قرار بگیرد آن هم نه از طرف یک کشور بلکه از طرف گروه‌ها و جریانات داخل کشور‌های منطقه قطعا چنین آسیب پذیری برای آن‌ها ولو هر چه کوچک باشد دردناک‌تر خواهد بود، چون عملا این بار یک کشور نیست که هیمنه پوشالی آمریکا را زیر سوال می‌برد و این گروه‌های مقاومت هستند که این کار را انجام می‌دهند و نتیجه این اتفاق هرچه باشد به مذاق آمریکایی‌ها خوش نخواهد آمد.
این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: از این منظر آمریکایی‌ها سعی می‌کنند از طرق مختلف از جمله اعمال تهدید علیه جمهوری اسلامی به نوعی بازدارندگی ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه آمریکا بعد از پاسخ موشکی ایران تصور می‌کند بازدارندگی بین دو طرف از بین رفته است، یادآور شد: اساسا نباید فراموش کرد ضربه‌ای که ایران در حمله به پایگاه نظامی عین الاسد به آمریکا زد پس از پایان جنگ جهانی دوم بی سابقه بوده است و لذا در چنین شرایطی گروه‌های مقاومت به دلیل انتقام خون شهدا و هم به دلیل پیگیری راهبرد خروج آمریکا از منطقه قطعا دیر یا زود ضرباتی به آمریکایی‌ها وارد خواهند کرد.
بهمن در پایان خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی آمریکا به دنبال آن است که با تهدید و ترعیب از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کند، اما در نهایت به نظر می‌رسد این اتفاق در دستور کار نیرو‌های مقاومت قرار دارد و اجتناب پذیر نیست، اما زمان آن بستگی به برآورد گروه‌های مقاومت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

*