در گفتگو با دانشجو مطرح شد؛ بهمن: چین و روسیه خواستار بازگشت مشتری سنتی در بازار تسلیحات هستند / منافع کشورها؛ تعیین کننده کنشگری آنها در معادلات بین‌الملل

شعیب بهمن

یک کارشناس مسائل روسیه گفت: پس از پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران، چین و روسیه می‌توانند وارد معاملات تسلیحاتی با ایران شوند و بازار ایران را که از مشتریان سنتی خود بوده اند دوباره به دست بیاورند.

شعیب بهمن کارشناس مسائل روسیه در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص اختلاف نظر روسیه با کشور‌های اروپایی در مسئله انتشار بیانیه علیه ایران در شورای حکام سازمان ملل گفت: نقش کشور‌های حاضر در برجام از زمان انعقاد این توافق هم در پیشبرد برجام و هم در پیشبرد مسائل پیرامونی آن متفاوت بوده است به نحوی که در زمان انعقاد توافق نشانه‌های عدم پایبندی و نقض توافق توسط آمریکایی‌ها مشخص بود و اروپا نیز در پیروی از ایالات متحده قادر به ایفای نقش مستقل نبوده است. همین روند در دوره خروج آمریکا از برجام نیز تکرار شد.

بهمن با بیان اینکه آمریکا توافق پیشرو به نام برجام را نقض کرد و اروپا نیز هر روز سعی کرد از وظایف خود در قبال این توافقنامه شانه خالی کند، گفت: چین و روسیه هر دو خواهان پایبندی تمامی طرفین به برجام بودند و خودشان نیز این پایبندی را نشان دادند .

وی ادامه داد: این موضوع در خصوص پرونده تسلیحاتی ایران و ارجاع آن به شورای امنیت یا طرح مجدد آن هم کاملاً مشهود است به این معنی که یک دوگانگی و تضاد در اهداف کشور‌های عضو برجام وجود دارد و روسیه و چین هم معتقدند که ایران در چارچوب توافق هسته‌ای به آژانس بین المللی اجازه بازرسی از تمام مراکز هسته‌ای را داده است.

این کارشناس مسائل روسیه ادامه داد: اروپا اما بر همین منظر و با تأسی از آمریکا نگاه دیگری دارد و معتقد است ایران در اجازه به آژانس برای بازرسی از مراکز هسته‌ای همکاری‌های لازم را نداشته است از این رو به نظر می‌رسد این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت و در موضوع تحریم‌های تسلیحاتی مصداق و نمود خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که تا چه حد می‌توان به ثبات رویه چین و روسیه در حمایت از ایران اعتماد داشت، گفت: روسیه و چین در جریان مذاکرات هسته‌ای که منتهی به برجام شد با اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران مخالف بودند و اگر اصرار غرب نبود عملاً چنین تحریم‌هایی علیه ایران وضع نمی‌شد، این موضوع را بار‌ها مقامات روسی اعلام کردند.

بهمن با تاکید بر اینکه آنچه کشور‌ها را به اتخاذ مواضع در عرصه بین‌المللی وادار می‌کند منافع آنهاست، یادآور شد: در این خصوص باید دید منافع چین و روسیه از چه طریق تامین می‌شود.

این کارشناس مسائل روسیه ادامه داد: البته در شرایط فعلی روسیه و چین به دو دلیل تمایلی به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ندارند دلیل اول این است که پس از پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران این دو کشور می‌توانند وارد معاملات تسلیحاتی با ایران شوند و بازار ایران را که از مشتریان سنتی خود بوده‌اند ، دوباره به دست بیاورند .

وی در پایان این گفتگو دلیل دوم را درک شرایط ایران توسط روسیه و چین دانست و ادامه داد: مقامات چین و روسیه معتقدند اگر ایران محدودیتی را پذیرفته زمان آن به پایان رسیده، اما طرف مقابل موضعی از سر یکجانبه‌گرایی و زیاده خواهی دارد، بر این اساس به نظر می‌رسد مقابله و ایستادگی در برابر زیاده خواهی آمریکا و غرب دلیل مهمی است که چین و روسیه موافق تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران نباشد.
خبرگزاری دانشجو

دیدگاهتان را بنویسید

*