دسترسی امن و سریع با ساخت جاده جدید ایران و ارمنستان

کارشناس اوراسیا گفت: جاده جدید ایران و ارمنستان، دسترسی امن‌تر و سریع‌تر را به وجود می‌آورد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما آقای شعیب بهمن در ارتباط تصویری با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در پاسخ به این پرسش که سیاست ایران و ارمنستان در ساخت جاده جدید، تا چه اندازه می‌تواند مشکلات تردد رانندگان ایران را حل کند؟ افزود: مسیر پیشین، پر پیچ و خم و دشوار بود در حالی که جاده جدید این دشواری‌ها را ندارد و از نظر مسافت هم کوتاه‌تر است.
او ادامه داد: این جاده یک دسترسی امن‌تر و سریعتر را به وجود می‌آورد که هم می‌تواند در تجارت دوجانبه ایران و ارمنستان موثر باشد و هم می‌تواند به عنوان مکمل کریدور شمال – جنوب عمل کند و بنادر جنوبی ایران را در خلیج فارس به شمال کشور و از طریق ارمنستان به کشور‌های اروپایی و روسیه متصل کند.
آقای بهمن گفت: این جاده می‌تواند مناسبات اقتصادی ایران و ارمنستان را تسهیل کند و نقش بسیار مهمی در تسهیل روند به کار گرفته شدن کریدور شمال – جنوب داشته باشد.
این کارشناس اوراسیا افزود: با توجه به اینکه سیاست خارجی دولت آقای رئیسی بر گسترش تعاملات به ویژه در حوزه‌های اقتصادی با کشور‌های همسایه است، نمود این سیاست را در روابط با ارمنستان ملاحظه می‌کنیم.
وی ادامه داد: گردشگری، صادرات کالا و حضور در بازارچه‌های مرزی و صادرات انرژی از جمله موضوعات مهم با ارمنستان بوده است.
آقای بهمن گفت: در جهان امروز، تعاملات اقتصادی، پیش زمینه ایجاد صلح و امنیت در مناطق مختلف به شمار می‌آیند و هر چه سطح تعاملات اقتصادی میان همسایگان، بیشتر باشد امید به ایجاد امنیت، آرامش و صلح در آن منطقه افزایش می‌یابد.
او ادامه داد: منطقه قفقاز هم از چنین موضوعی، مستثنی نیست در نتیجه توسعه مناسبات میان کشور‌های همجوار مانند ایران و ارمنستان می‌تواند در راستای منافع متقابل اقتصادی و در راستای ایجاد صلح و ثبات امنیتی و تحکیم آن تعریف شود و این مسئله می‌تواند در آینده به دیگر کشور‌های منطقه قفقاز تسری یابد.

خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

*