دکتر شعیب بهمن در گفتگو با رادیو اقتصاد: هالک بانک ترکیه دچار دردسر می شود

یک کارشناس مسائل بین الملل در خصوص خبری مبنی بر متهم شدن هالک‌بانک ترکیه به نقض تحریم‌ های آمریکا علیه ایران گفت: این بانک اگرچه در آمریکا شعبه ای ندارد ولی دارای تبادلات بین المللی است از این جهت دچار دردسر خواهد شد.

«شعیب بهمن» ضمن اشاره به اینکه هالک بانک از بانک های معتبر در ترکیه است، افزود: آمریکایی ها به دنبال این هستند که تحریم ها را از حالت دو جانبه خارج و به تحریم های ثانویه ارتقا دهند بدون شک برای بانک هایی مثل هالک بانک مشکل ایجاد می شود.
این کارشناس مسائل بین الملل گفت: ناگفته نماند هالک بانک نسبت به بانک های که در آمریکا شعبه دارند یا بخشی از سهامداران این بانک ها را آمریکایی ها تشکیل می دهند از مصونیت بیشتری در برابر تحریم ها برخوردار است.
وی افزود: بدیهی که اگر آمریکایی ها بخواهند خیلی سخت گیرانه علیه هالک بانک ترکیه وارد عمل شوند می توانند برخی تبادلات بانکی این بانک با سایر کشورها را تحت تاثیر قرار دهند.
بهمن همچنین در خصوص خبری مبنی بر اینکه فرانسه به آمریکا پیشنهاد گشایش خط اعتباری ۱۷ میلیارد دلاری برای ایران و برداشتن برخی تحریم ها را داده حال سئوال اینکه اروپایی ها مابه ازای خط اعتباری مزبور از جمهوری اسلامی چه مطالبه ای دارند، اظهارداشت: این همان طرح قدیمی فرانسوی هاست و به نظر می رسد خیلی واقع بینانه نباشد چرا که اگر آمریکایی ها بخواهند تحریم های خود را در همین حد فریز کنند در عمل چیزی را از دست نمی دهند چون تحریم دیگری باقی نمانده که بخواهند علیه ایران اعمال کنند.
وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: گام نخست پیش بردن این پروسه از سوی اروپایی ها یا هر کشور دیگری اینکه آمریکایی ها به برجام بازگردند و تحریم های یکجانبه علیه ایران را لغو کنند و طبق قاعده در یک شرایط برابر و مطلوب مذاکرات صورت خواهد گرفت.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: اگرچه این طرح فرانسه در شرایط فعلی برای نجات برجام و برای اینکه که ایران از برداشتن گام بعدی در کاهش تعهدات خود امتناع ورزد به نظر می رسد طرح مزبور کار نخواهد کرد هم به دلیل کارشکنی های آمریکا و هم اینکه اروپایی ها نشان دادند استقلال عمل چندان زیادی در برابر آمریکا ندارند و نمی توانند بصورت مستقل در حوزه اقتصاد بین الملل تصمیم گیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

*