شعیب بهمن، کارشناس مسائل روسیه عنوان کرد: همکاری‌های نظامی ایران و روسیه، باخت بزرگ برای آمریکا

شعیب بهمن کارشناس مسائل روسیه در گفت وگو با «رسالت» با اشاره به سفر امیر سرتیپ حاتمی وزیردفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان به روسیه، اظهار داشت: وزیر دفاع به دعوت رسمی همتای روسی خود برای شرکت در مراسم گشایش ششمین نمایشگاه نظامی- فنی و مسابقات بین‌المللی نظامی روسیه به این کشور سفر کرد اما این سفر برای ایران در شرایط فعلی دارای اهمیت بسیاری است.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه همواره طی سالیان گذشته هم روابط بسیار نزدیکی میان ایران و روسیه وجود داشته است، ادامه داد: روابط دفاعی، نظامی و امنیتی میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه دارای اهمیت بسزایی است چراکه با پایان تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران روابط میان دو کشور می‌تواند با قوت بیشتری پیگیری شود.

بهمن با اشاره به ابعاد و اهمیت بین‌المللی این سفر اظهار کرد: با توجه به فضاسازی‌هایی که آمریکایی‌ها در حال حاضر نسبت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی انجام می‌دهند این سفر دارای پیام‌ها و پیامدهای خاص خود در عرصه بین‌الملل است.

کارشناس مسائل روسیه ادامه داد: تمام تلاش‌هایی که از سوی آمریکا، کشورهای غربی و همچنین برخی از کشورهای عربی در منطقه جهت بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران انجام شد که درنهایت با شکست هم مواجه گردید؛ این سفر قابل ارزیابی و اهمیت است.

بهمن با اشاره به پیام سفر وزیر دفاع به کشورهای غربی، تصریح کرد: سفر امیر حاتمی این پیام را به کشورهای غربی می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران و روسیه نه‌تنها فشارهای آمریکا را نخواهند پذیرفت و تسلیم آن نمی‌شوند بلکه آمادگی همکاری در حوزه دفاعی را نیز دارند.

کارشناس مسائل بین‌المللی اظهار داشت: سفر وزیر دفاع کشورمان به روسیه به این معناست که سیاست‌های آمریکا برای جلوگیری از توسعه همکاری‌های نظامی و دفاعی ایران با کشورهای مختلف به‌نوعی با شکست مواجه شده است.

وی افزود: تقویت و تحکیم بیش‌ازپیش همکاری‌های دفاعی تهران- مسکو در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مهم‌ترین اهداف سفر وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مسکو است.

بهمن در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین نتایج این سفر قطعا در تحولات پیش‌رو در سطح منطقه و جهان مؤثر خواهد بود.

روزنامه رسالت

نسخه پی دی اف

دیدگاهتان را بنویسید

*