شعیب بهمن در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو: مانور نظامی ایران، روسیه وچین در خلیج‌فارس؛ پیامی برای غرب

یک کارشناس مسائل بین الملل از برپایی مانور سه‌گاه نظامی از سوی ایران، روسیه و چین در دریای عمان و خلیج فارس سخن گفت.
شعیب بهمن در مصاحبه با برنامه زنده «رویداد» رادیو گفت‌وگو سطح تعاملات ایران و روسیه را متعدد دانست و گفت: دو کشور در حوزه سیاسی تا حد زیادی روابط گسترده داشته ولی همچنان در حوزه اقتصادی روابط بسیار پائینی دارند.

وی تجارت ایران و روس را کمتر از دو میلیارد دلار تخمین زد و افزود: این رقم در معاملات تجاری عرصه بین الملل چشم گیر نیست.

بهمن تعاملات اجتماعی و فرهنگی دو کشور را در سطحی نازل توصیف کرد و گفت: همکاری‌های منطقه‌ای روابط بسیار خوبی را شکل داده و در زمینه امنیتی، دفاعی و نظامی رابطه‌ای تاریخی میان ایران و روسیه وجود دارد.

*تجمیع توان دفاعی ایران و روسیه

این تحلیلگر مسائل سیاسی روسیه را یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین سازندگان و تولیدکنندگان تسلیحات نظامی معرفی کرد که سالانه صادرات بالایی در این حوزه دارد.

بهمن ایران را در گذشته واردکننده تجهیزات نظامی دانست و روابط دو کشور در سطح تجهیز به آخرین سلاح‌های نظامی-تدافعی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: هم اینک مذاکراتی در این خصوص در جریان است.

وی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور را همراه با رنگ و بوی امنیتی-دفاعی توصیف کرد و افزود: سفر وزیر دفاع از اهمیت برخودار است که همزمان با پایان زمان تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌باشد و فرصتی ایجاد کرده تا ایران در صورت تمایل تسلیحات جدیدی خریداری کند.

*پیام نظامی تهران-مسکو برای غرب

بهمن مراودات تسلیحاتی ایران و روسیه را دارای پیامی برای کشورهای غربی و خاصه امریکا دارد که دو کشور حاضر به پیروی از یکجانبه‌گرایی و زیاده خواهی امریکا در سطح بین المللی نیستند.

به گفته این کارشناس مسائل بین الملل روابط ایران و روسیه در سطح دفاعی حائز اهمیت است و تصریح کرد: امریکا و برخی کشورهای اروپایی همواره خواهان قطع روابط ایران و روسیه بودند اما سابقه روابط دو کشور نشان از ادامه این روند دارد.

بهمن اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی و روسیه را یادآور شد و گفت: دو کشور در ماه‌های اخیر مانور نظامی را به همراه چین در آب‌های اقیانوس هند انجام دادند که قرار است مجدد در دریای عمان و خلیج فارس تکرار شود که پیام‌های مهمی در سطح جهانی و منطقه‌ای دارد.

*دفع تهدیدات مشترک

وی ادامه داد: حوزه‌های نظامی و فنی همکاری‌ها باید افزایش یافته و طرح‌های فنی و پروژه‌های تحقیقاتی مشترک تعریف شود.

بهمن یادآور شد: تجربه موفق همکاری در سوریه به رغم فراز و نشیب‌ها قابل تکرار در سایر پرونده‌های منطقه‌ای می‌باشد؛ کما اینکه دو کشور متمایل به تکرار این تجربه در حوزه پیرامونی هستند.

وی تهدید و منافع مشترک ایران و روسیه را موجب قوت گرفتن نزدیکی دو کشور خواند و افزود ایران و روسیه از تهدیدات همسو برخوردارند؛ بعنوان مثال تهدید افراط گرایی، تروریسم، قاچاق مواد مخدر و امریکا مورد اشتراک تهران-مسکو است.

*باور توان و نفوذ ایران از منظر روسیه

بهمن همچنین با اشاره به نمایشگاه دفاعی روسیه اظهار کرد: این نمایشگاه سابقه‌ای چند ساله دارد که به دستور پوتین ۶ الی ۷ سال برپا می‌شود و روس‌ها آخرین تکنولوژی‌های نظامی دفاعی خود را در معرض دید می‌گذارند.

وی برپایی چنین نمایشگاه‌های را امری عادی برای کشورهای دارای تکنولوژی نظامی دانست و آن را موجب گسترش بازار تسلیحاتی و آشنایی با آخرین فناوری‌ها عنوان کرد.

بهمن خاطرنشان کرد: همکاری در سوریه در تاریخ معاصر روابط تهران-مسکو بی سابقه بود. خاصه اینکه عربستان، ترکیه و رژیم صهیونیستی پیشنهاداتی را به روسیه داده بودند ولی روس‌ها جمهوری اسلامی را انتخاب کردند چراکه به نفوذ و قدرت ایران باور داشته و آن را در راستای تامین منافع ملی خود می‌دیدند.

رادیو گفتگو

بشنوید…

دیدگاهتان را بنویسید

*