شعیب بهمن در گفتگو با اسپوتنیک: آیا سفر پوتین به اسرائیل وضعیت پیرامون ایران را تغییر خواهد داد؟

مسئله ایران، بحران سوریه و همچنین مسئله حل و فصل مناقشه بین فلسطین و اسرائیل یکی از موضوعات اصلی مورد بحث و گفتگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می باشد.
به گزارش اسپوتنیک، یوری اوشاکوف، مشاور رئیس جمهور روسیه قبل از سفر آقای پوتین به اسرائیل گفت: «یک  گفت و گوی دیگری با نخست وزیر بنیامین نتانیاهو طی این سفر برگزار می شود. مسایل  خاورمیانه، از جمله تنش ها با ایران، بحران سوریه  و همچنین  مسئله حل و فصل مناقشه  فلسطین و اسرائیل  در دستور کار  مذاکرات رئیس جمهور با مقامات اسرائیلی می باشد.»
آیا رئیس جمهور فدراسیون روسیه با بنیامین نتانیاهو درباره ایران توافق خواهد کرد؟
شعیب بهمن، کارشناس مسائل بین الملل و روابط بین ایران و روسیه و همچنین رئیس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر متعقد است که تلاش های مکرر نتانیاهو برای تخریب روابط بین ایران و روسیه بی نتیجه بوده است و  ولادیمیر پوتین طی سفرش به اسرائیل  یک بار دیگر  به مقامات اسرائیلی، به ویژه به شخص بنیامین نتانیاهو یک بار دیگر بفهماند که روسیه فشار اسرائیل در  مسئله ایران را دیگر تحمل نخواهد کرد:
موضوع ایران همواره در روابط روسیه و اسرائیل مطرح بوده و در دیدارهای متعددی که بین آقای پوتین و نتانیاهو درچند سال اخیر صورت گرفته، مسئله ایران و همچنین حضور ایران در سوریه همیشه یکی از مسائل مورد بحث بین دو طرف بوده است. ولی واقعیت ها تا به امروز نشان می دهد که نتانیاهو با وجود تمام تلاش هایی که کرده تا بر روی روسیه تاثیر گذار باشد و روابط ایران و روسیه را به نوعی خدشه دار بکند و همچنین کاهش حضور ایران در سوریه را از طریق زوسیه پیگیری کند، عملا موفق به تاثیرگذاری بر روی روسیه و شخص آقای پوتین نشده است. کما اینکه دولت روسیه بارها به صورت رسمی اعلام کرده که ایران به دعوت سوریه در این کشور حضور دارد و این حضور یک حضور قانونی و مشروع هست و روسیه نیز نمی تواند نسبت به عدم حضور ایران تصمیم گیری کند.
در مرحله بعدی تلاش نتانیاهو برای تاثیر بر روابط ایران و روسیه تلاش بیهوده ای بوده و به طور مثال یکی از مشخصه های این تلاش ها، قطع همکاری نظامی طی سال های اخیر میان ایران و روسیه بوده، در حالی که ما می بینیم عملا این همکاری ها ادامه داشته و در آینده دو کشور برنامه های بلند مدت تری تدارک دیدند که بتوانند همکاری های نظامی خود را بخصوص در حوزه معاملات تسلیحاتی ادامه دهند.
در نتیجه تلاش هایی که نتانیاهو برای تاثیر بر روابط ایران و روسیه انجام داده، تلاش های ناکامی بوده و از طرف دیگر روسیه به صراحت بارها اعلام کرده که در تنش های میان ایران و اسرائیل موضع بیطرف دارد، البته موضع اصلی دولت روسیه این است که تا حد امکان درگیری نظامی بین دو طرف چه در سوریه و چه در سایر نقاط منطقه شکل نگیرد و در صورت بروز درگیری روسیه موضع بیطرف فعال را اتخاذ خواهد کرد به این معنا که تلاش خواهد کرد تا حد امکان شعله درگیری ها را کاهش بدهد و طرفین را به خویشتن داری و عدم درگیری دعوت کند.
در مبنای سابقه ای که در روابط روسیه و اسرائیل وجود داشته، به نظر می رسد سفر کنونی آقای پوتین به اسرائیل همین موضع دنبال خواهد شد. نه اسرائیلی ها توان تاثیر گذاری بر روابط روسیه و ایران را خواهند داشت و نه اینکه در مسئله سوریه و حضور ایران در این کشور بخواهند از طریق روسیه به ایران فشار وارد کنند.
در نتیجه به نظر می رسد که تلاش های نتانیاهو بر روابط ایران و سوریه طی سال های گذشته یک تلاش ناکام بوده و در آینده هم همین رویه ادامه پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

*