شعیب بهمن در گفتگو با خبرگزاری انا: ترکیه احتمالاً در مرزهای شمالی ایران پایگاه نظامی ایجاد می‌کند

یک کارشناس امور آسیای میانه و قفقاز گفت: ترکیه احتمالاً پایگاه نظامی در منطقه مستقر کند که ایران این موضوع را نخواهد پذیرفت.
به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجه و بین‌الملل گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، «شعیب بهمن» در نشست بررسی دیدگاه‌های مقام معظم رهبری درباره قره‌باغ گفت: برآوردها نشان می‌دهند در مناقشه قره‌باغ ممکن است سه سناریو رخ دهد؛ نخست، اینکه ترکیه گروه‌های تروریستی را در شمال ایران اسکان دهد که برای جمهوری اسلامی تبعات امنیتی خواهد داشت. دوم، اینکه ترکیه پایگاه نظامی در منطقه مستقر کند که از نظر ایران استقرار نظامیان ترکیه در منطقه به معنای استقرار ناتو خواهد بود و جمهوری اسلامی این موضوع را نخواهد پذیرفت.

وی افزود: سومین سناریو این است رژیم صهیونیستی بخواهد در قالب کارهای کشاورزی در منطقه حضور یابد که با توجه به اقدامات صهیونیست‌ها و سوءاستفاده آن‌ها از کار در آذربایجان نمی‌تواند برای ایران مطلوب تلقی شود.

این کارشناس امور قفقاز عنوان کرد: پیش از آغاز درگیری‌ها مناطق شمال کشور ما محل سکونت آذری‌ها بود و باید ارمنی‌ها از منطقه خارج و آذری‌ها به خانه و کاشانه خود بازگردند. علاوه بر این، کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید از دخالت در این زمینه خودداری کنند.

شعیب بهمن گفت: در سال‌های اخیر آذربایجان بدون هیچ هزینه‌ای از خاک ایران با نخجوان اتصال سرزمینی برقرار می‌کرد و باید دید چرا تصمیم گرفتند از خاک دشمن خود ارتباط ایجاد کنند.
خبرگزاری آنا

دیدگاهتان را بنویسید

*